2007
10.10

Są w stolicy miejsca, o niezwykle intrygującej i egzotycznie brzmiącej nazwie, zazwyczaj będącą pozostałościa czasów przedwarszawskich. Najczęściej występują, w nazwijmy to ‚peryferyjnych’ rejonach Warszawy, które w skład stolicy weszły w latach 50-tych XX wieku, a nawet później i na dobrą sprawę dopiero całkiem niedawno zaczęły tracić swoją ‚sielskość’.
Jednym z takich wielce egzotycznych punktów na mapie Warszawy są położone w Białołęce Mańki-Wojdy. Sami przyznacie, że nazwa niezwykle egzotyczna.
Garść informacji o pochodzeniu nazwy przynosi Wikipedia :

Mańki-Wojdy – osiedle w północno-wschodniej części Warszawy, w dzielnicy Białołęka.Dawniej były to dwie odzielne wsie: Mańki i Wojdy. Następnie wsie te zaczeto traktować jako jedność i powstała nazwa Mańki-Wojdy. Później jednak pomiędzy dawnymi dwoma częściami wsi powstała wieś Augustówek, co doprowadziło do dość dziwnej sytuacji, że jedna wieś jest podzielona zabudowaniami innej wsi. W 1976 r. Mańki-Wojdy i Augustówek zostały włączone do granic Warszawy wraz z innymi sąsiadującymi wsiami. Sytuacja jednak pozostała i na północ od ulicy Zdziarskiej jest układ osiedli: Mańki-Wojdy – Augustówek – Mańki-Wojdy. Wschodnie zabudowania wsi leżą przy granicy Warszawy. Na północy sąsiadują z osiedlami Ruskowy Bród i Olesin, a na południu z Augustówkiem.”

A tak wyglądała ten rejon Warszawy zimą 2005

Mańki-Wojdy

Mańki-Wojdy

Mańki-Wojdy

Więcej zdjęć

Rating: 5 stars


related post

Brak komentarzy

Dodaj własny komentarz

Ratings Plugin created by Cheap Web Hosting - Wordpress Plugin made by Hostgator Review and Yahoo! Review.