2007
12.30

Od dawna miałem chętkę na wyprawę do GK (często przez nią przejeżdżam) i wreszcie się udało. Przy współudziale 3 osób z inicjatywy GTWb, wybrałem się na wycieczkę do Góry Kalwarii i do Czerska.
Góra Kalwaria, mimo w miarę bliskiego położenia Warszawy zachowała jeszcze charakter małego miasteczka z rynkiem, niedużymi kamieniczkami i kościołem parafialnym.

Miasto ma bardzo ciekawą historię można wyczytać : „Układ przestrzenny Góry Kalwarii jest jednym z najbardziej oryginalnych założeń miejskich na Mazowszu powstałych w okresie baroku. Przyczyniły się do tego: -jej założenie na miejscu całkowicie zniszczonej wsi (wieś rycerska Góra wzmiankowan już w XIII w., została zniszczona podczas potopu szwedzkiego), bez ograniczeń przestrzennych w pracach planistycznych, – lokalizacja założenia w okresie szczytowego rozkwitu baroku w Polsce. Jest to jedyny tego typu przykład.
Podstawą planu przestrzennego był krzyż łaciński. Tworzą go dwie osie utworzone przez: ulicę Kalwaryjską i Rynek – os prostopadłą do Wisły oraz ulice: Dominikańska i Pijarska tworzące krótsze ramię krzyża.
Przez analogię do planu Jerozolimy, jego układ był zaakcentowany trzema klasztorami na końcach ramion (symbolizowały bramy jerozolimskie) – przy drogach wyjazdowych. Pozostałe elementy zespołu sakralnego były również umieszczone na zasadzie analogii z układem Jerozolimy – z koniecznymi modyfikacjami wynikającymi z sytuacji miejscowej. Zastosowanie w oryginalnym planie ulic rozszerzających się ku Rynkowi, służyło wyeksponowaniu poszczególnych elementów Kalwarii przed oczy pątników: Ratusza Piłata i wzgórza Kalwaryjskiego z kościołem św. Krzyża dominujących w perspektywie głównych ulic.
Jedyną oryginalną kaplicą jest Wieczernik na miejscach innych wybudowano później zespół pobernardyński kościół na miejscu Ratusza Piłata i kaplicę św. Antoniego, pozostałe uległy zniszczeniu z całkowitym zatarciem miejsca posadowienia. Nie ustalono, kto był autorem całego założenia kalwaryjskiego. Ogólną koncepcję przygotował, można domniemywać, fundator i organizator całości przedsięwzięcia biskup Stefan Wierzbowski.
Po śmierci fundatora następuje stopniowy upadek miasta. Pod koniec XVIII w. i na początku XIX w. większość kościołów i kaplic zostaje rozebrana, a na początku XIX w. zostaje uchylony zakaz osiedlania się Żydów, wydany podczas zakładania miasta w XVII w, , którzy w krótkim stają się największą grupą wyznaniową w mieście. Góra Kalwaria staje się wtedy jednym z ważniejszych w Polsce centrów chasydyzmu (działa tu m. in. cadyk Icchak Meir Alter (1798-1866), znany również jako Chidushei Harim. Założyciel dynastii chasydzkiej Ger w Górze Kalwarii w 1859 roku.)”.

W ramach „zdobywania” obfotografowaliśmy rynek i okoliczne kamienice (niestety niektóre naprawdę urocze budynki są mocno zaniedbane i zeszpecone różnymi nadbudówkami, mansardami, tandetnymi oknami z PCV ), oraz

– kościół parafialny p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP zbudowany w latach 1765–1770 z fundacji marszałka Franciszka Bielińskiego według projektu Jakuba Fontany (jest to jedyne udokumentowane dzieło kościelne tego architekta)
– dawną kaplice kalwaryjską: tzw. „Ratusz Piłata”, obecnie kościół filialny p. w. Podwyższenia Krzyża Św., barokowy 2 poł. XVII w.,
– dawny kościół marianów, tzw. Wieczernik, z 1674 r. (bardzo uroczy kościółek z ciekawą drogą krzyżową w
– klasycystyczne budynki z 1 połowy XIX w.: ratusz (Witkowski, Marconi), jatki,
– dawną synagogę, dwór cadyka i prywatny dom modlitw ( więc o żydowskich zabytkach do przoczytania tutaj )

Łup zdjęciowy z wyprawy dość obfity – ale na pewno przy nadarzjącej się okazji wrócę i dofotgrafuję jeszcze kościoły i kaplice 🙂 .

W mojej galerii pojawił się nowy album ze zdjęciami z Góry Kalwarii – zapraszam do oglądania

Rating: 5 stars


related post

Brak komentarzy

Dodaj własny komentarz

Ratings Plugin created by Cheap Web Hosting - Wordpress Plugin made by Hostgator Review and Yahoo! Review.