2008
10.01

Blaszane Koguty sprzed ambasady Francji
Blaszane Koguty sprzed ambasady Francji
Blaszane Koguty sprzed ambasady Francji

Blaszane koguty obracający się przy każdym podmuchu wiatru, przed gmachem Ambasady Francuskiej na Pięknej to akcja artystyczna Beaty i Pawła Konarskich (oni również są autorami blaszanych pegazów z placu Krasińskich o których już tu pisałem). Pojawiły się w Warszawie przed rokiem w maju i pierwotnie miały stać tylko do sierpnia ubiegłego roku, ale jakoś stoją po dziś dzień.
A tak pisała o nich Gazeta Stołeczna :

” – Kogut jest symbolem Francji, więc wielkiej filozofii w tym projekcie nie ma – mówią autorzy. – Chodziło o efekt zaskoczenia i pozytywną energię. Nie wyobrażamy sobie, by ktoś mógł przejść obojętnie obok 16 monstrualnych, różnokolorowych kogutów wirujących na wietrze przy najlżejszym podmuchu wiatru. Trzeba się uśmiechnąć.
Beata i Paweł Konarscy znani są z nietypowych akcji w przestrzeni miejskiej. Przed dwoma laty na stołecznych śmieciarkach powiesili obrazy przedstawiające absurdalne, kolorowe muchy. Duet od wielu lat organizuje też artystyczne instalacje dla Instytutu Francuskiego, np. z okazji cyklicznego festiwalu Frankofonia. Pół roku temu do artystów zwróciła się ambasada Francji z prośbą o zabawne zaaranżowanie przestrzeni przed budynkiem na Pięknej. Beata i Paweł Konarscy przystali na propozycję z entuzjazmem.
– Zawsze mi się podobał gmach ambasady i jego otoczenie: zadbany, równo przystrzyżony trawnik, filigranowe brzózki wokół – mówi Paweł Konarski. – Zabawiliśmy się tą przestrzenią. Nikt nam niczego nie narzucał ani nas nie ograniczał, więc pojechaliśmy po bandzie.
Wystawa wirujących kogutów-gigantów potrwa do końca sierpnia. Dla jej uzupełnienia pisarz i scenarzysta Przemysław Pemo Nowakowski napisał dowcipną bajkę o Maksie, który zgubił swojego koguta. Można ją przeczytać na ogrodzeniu ambasady.”

Rating: 5 stars


related post

  1. A gdzieś ostatnio widziałem podobne figury jakiś większych zwierząt. Było to gdzieś przy starówce.

  2. Robercie – widziałeś zapewne blaszane pegazy na placu Krasińskich
    O nich też pisałem – > http://rubeus.eu/2008/08/31/pegazy

Ratings Plugin created by Cheap Web Hosting - Wordpress Plugin made by Hostgator Review and Yahoo! Review.