2008
10.09


Wybudowany pod koniec lat 60-tych, na szczycie 30-to metrowej skarpy wiślanej, 20-to piętrwowy, wysoki na 61,0 wieżowiec dominuje nad całym Solcem i Powiślem.
Choć nie jest zbyt urodziwy i potocznie, ze względu na charakterystyczne zwięczenie, nazywany jest „dom z opadniętą szczęką”, ale ma w sobie coś, jakiś monumentalizm. Zapewne prezentowałby się lepiej z odnowioną elewacją oraz gdyby usunięto zabudowy balkonów porobione przez lokatorów (swoją drogą, to jakaś plaga, dotykająca bez różnicy stare i nowe budynki – ludzie nie szanują architektury ).

Rating: 5 stars


related post

 1. Marzy mi się zrobienie tam kiedyś imprezy. To, że ta knajpa na górze nie działa jest dla mnie niepojęte (ale wietrzę w tym udział wspólnoty mieszkańców). Myślę jednak, że mogli by na niej zarobić i na remont elewacji i na wyrównanie tych zabudowanych balkonów. Może, jak na przeciwko powstanie Stadion Narodowy, to widok kogoś skusi na taką inwestycję?

  Ale z jednym się nie do końca zgadzam – to, że ludzie nie szanują architektury i robią zabudowy wynika głównie z tego, że była to architektura, która niezbyt szanowała ludzi.

  W każdym razie teraz kojarzę, o jaki blogi Ci chodziło – nie myślałem, że o tak charakterystyczny, bo opis był wielce enigmatyczny. Ten to i mnie fascynuje od dawna 🙂

 2. roody – ale ja sam nie wiedziałem, że to ten. Coś mi majaczyło w perspektywie ulicy Rozbrat i nie wiedziałem, gdzie on jest. Ale dzięki temu, że ruszyłem się go zobaczyć (dość dziwnie, bo od strony Tamki 🙂 ), to jakoś tak się złożyło, że wylądowałem na pradze, która mnie kusiła od jakiegoś czasu.
  Co do architektury – a co z nowymi buynkami, które ledwo zostaną oddane, a już mają zabudowywane balkony – często bez ładu i składu.

 3. Tam na górze jest ponoć pracownia architektoniczna i raczej imprez dla ludzi z zewnątrz nie zrobią 😉 A ludzi zabudowujących balkony rozumiem, zawsze to cieplej ciszej i mniej spalin w mieszkaniu. Robienie balkonów przy trasach przelotowych to nie jest dobry pomysł.

 4. Możliwe, że dziś też zdarza się ów wzajemny brak szacunku.

  Jeśli tam na górze jest jakaś pracownia, to trzeba by się tam kiedyś wybrać, obejrzeć.

 5. Przyjechałbyś kiedyś w okolice Metro Słodowiec. Jak zjedziesz trochę w Marymądzką to nie mal na jej początku po prawej stronie jest niesamowita rudera. Opiera się o wzmocnienie ze swojej lewej strony. A to się kiedys trzymało bez tej podpory;-)) Tyle,ze mozesz po drodze natrafić na przyjaciół wudki.

 6. Wygląda świetnie gdy jedzie się Poniatowskim od strony Pragi. Tylko gdzie jest ten pas startowy na które „patrzy” ta wieża kontroli lotów… 😉 Genialna architektura jak na PRL, dla mnie.

 7. Ale zabudowa balkonów jest rzeczywiście małą kontrowersją ale trzeba jednak zrozumieć lokatorów… Myślę że gdyby WSZYSTKIE balkony były zabudowane + odnowiona elewacja… Byle nie poprawiać bez sensu „szczęki”! 😉

 8. Byłem tam niedawno i po paru latach ten wieżowiec jest już w nieco lepszym stanie..odnowili klatke schodową , wymienili windy.. Po za tym widok z ostatniego piętra (18) jest niesamowity…chciałbym tam mieszkać. Mieszkania tam wcale nie sa takie małe.. Mają od 45 do 65 m2 !

Ratings Plugin created by Cheap Web Hosting - Wordpress Plugin made by Hostgator Review and Yahoo! Review.