2008
11.14

Niewielki kościół stojący tuż prawie tuż przy Wisłostradzie od dawna mnie intrygował. Wreszcie kilka tygodni temu znalazłem czas i sposobność aby podjechać i przyjrzeć mu się z bliska.

Kościół Świętej Trójcy (bo onim mowa) stoi przy rynku Soleckim od przełomu XVII/XVIII wieku.
Wznoszony był z przerwami w latach 1696-1721 dla ojców zakonu Świętej Trójcy (trynitarzy). Fundatorem kościoła po namowach królowej Marii Kazimiery był wojewoda czernichowski Fryderyk Falkerzamb (Otton Fryderyk Falkerzamb?) i jego żona Elżbieta Windischgraetz, którzy przeszli z protestantyzmu na katolicyzm. Projekt kościoła opracował prawdopodobnie Tylman Van Gameren. być może na na wzór kościoła Świętej Trójcy na ul. Lope de Vega w Madrycie.

Budowa świątyni napotkała jednak wiele trudności: wybuch wojny północnej i zajęcie warszawy przez szwedów w 1702 , śmierć fundatora w 1706, klęska zarazy w 1708 i wielka powódź w 1713 roku nie tylko bardzo opóźniły prace, ale także z powodu braku środków spowodowały odejście od planu wzniesienia kopuły, przewidzianej pierwotnie w projekcie. Budowę kościoła ukończono w 1721, natomiast murowany klasztor w stylu barokowym wzniesiony został dopiero w latach 1773-1779. Do tego czasu zakonnicy mieszkali w budynku drewnianym.

Gwałtowny rozwój Powiśla pod koniec xix wieku i związany z nim wzrost liczby mieszkańców spowodował konieczność rozbudowy kościoła. W latach 1881-1883 w oparciu o projekt Bronisława Muklanowicza wydłużona została wschodnia część kościoła od ulicy Solec poprzez dobudowanie nowego przęsła nawy oraz chóru. W ten sposób kościół otrzymał plan krzyża łacińskiego. Dalszej rozbudowy kompleksu dokonał ksiądz Adolf Jełowiecki dostawiając w 1904 roku kaplicę serca jezusowego.

We wrześniu 1939 roku kościół świętej trójcy został poważnie uszkodzony. Spłonął dach i zawaliła się część sklepień. Zniszczenia te udało się jednak usunąć jeszcze w czasie okupacji. Najpoważniejsze straty przyniosły działania wojenne prowadzone podczas powstania warszawskiego. Na skutek bombardowań wojsk niemieckich i wielokrotnego ostrzału artylerii sowieckiej ze wschodniego brzegu Wisły kościół został niemal doszczętnie zburzony. Odbudowę zaczęto w 1946 roku pod kierownictwem prof. Stanisława Marzyńskiego. Prace rekonstrukcyjne trwały do połowy lat sześćdziesiątych.

Kościół Św. Trójcy na Solcu (fot. wikipedia)Więcej zdjęc w nowym albumie

Rating: 5 stars


related post

  1. No cóż. Byłem w tym kościele latem na ślubie kolegi, i w środku raczej nie wywarł na mnie wrażenia…

  2. w tym kościele odbył się ślub Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z Basią

  3. […] opisywanych jakiś czas temu kościoła Przenajświętszej Trójcy i bloku z Ludnej, stoi sobie niewielki, niepozorny klasycystyczny budynek. Jest to dawny budynek […]

  4. Wychowalam sie w parafi Swietej Trojcy na Solcu. Pamietam kiedy po Powstaniu Warszawskim glowny kosciol byl czesciowo zburzony przez pociski. Ocalala tylko nie tknieta kaplica po prawej stronie w ktorej znajdowala sie cudowna figura Pana Jezusa. Wowczas figura ta miala dlugie prawdziwe wlosy a na glowie miala umieszczona korone cierniowa. Nie byla tak bogato ubrana. Legeda mowi, ze kiedys zakonnica opiekujaca sie figura zdecydowala skrocic wlosy Panu Jezusowi. Wtedy tez wlosy przestaly rosnac.
    Dzisiaj mieszkam poza granicami Polski. Kiedy wnuczek moj bral slub w kosciele,na jednym ze zdjec, w refleksach swietlnych na marmurowej sciane odbil sie wizerunek figury Pana Jezusa z kosciola na Solcu w Warszawie.
    Figura ta jest bardzo bliska mnie i mojej rodzinie.

  5. Zadziwiająco trafne ujęcie wątku. Gratulacje. Rzadko zdarza się, aby ktoś miał takie podejście i taką wiedzę!

Ratings Plugin created by Cheap Web Hosting - Wordpress Plugin made by Hostgator Review and Yahoo! Review.