2008
12.06

Ursynów, jak wiele innych dzielnic warszawy składa się z wielu istniejacych niegydś wsi i osad.  Większość z nich prosperowało nieźle do czasu, gdy na polach do nich należących zaczęły powstawać osiedla mieszkaniowe.  Inwazja miasta i nowych mieszkańców sprawiła, że o dawnych osadach prawie nikt już nie pamiętał, a nazwy miejscowe przenosiły się na nowe zespoły mieszkaniowe.

Jedną z takich wsi jest Stary Imielin, położony tuż przy ulicy Puławskiej, aż do końca lat 70-tych XX wieku zwany po prostu Imielinem. Po wybudowaniach na należących do wsi pól bloków z wielkiej płyta, nazwa osady niejako przeniosła się na nowe osiedle.

Pierwsza wzmianka o Imielinie (zwanym niegdyś Jemielinem lub Imielino ) pochodzi z 1430 roku, a w 1445 r. wieś otrzymała prawo chełmińskie od księcia warszawskiego Bolesława IV. Czyli jak na warunki około warszawskie całkiem stara osada. W najlepszym okresie w XVI wieku do wsi należało 5 łanów (ok. 85 ha) ziemi. O historii Imielina można sobie poczytać w wikipedi ( niedawno poszerzyłem i poprawiłem istniejące hasło).

Do końca ubiegłego wieku, życie w (Starym) Imielinie, biegło sobie w miarę spokojnie, aż tu nastał trwający po dziś dzień boom budowlany. Cichy zakątek na uboczu Ursynowa, zamienił się w wielki plac budowy, gdzie nowoczesna zabudowa szeregowa jak i wielorodzinna powstaje tuż obok skromnych starych domków, a pomiędzy tym wszystkim zachowały się skrawki pól, na których uprawia się warzywa. Za kilka lat ślady po dawnym Imielinie znikną na zawsze – budynki zostaną albo przebudowane, albo zburzone, a po polach nie zostanie nic.

Poniżej kilka obrazków z tych terenów, więcej w nowym albumie

Stary Imielin

Stary Imielin

Stary Imielin

Stary Imielin

Stary Imielin

Stary Imielin

Stary Imielin

Stary Imielin

Stary Imielin

Stary Imielin

Rating: 5 stars


related post

Do tej pory 1 komentarz

Dodaj własny komentarz
  1. Zupełnie nie wygląda jak Warszawa 🙂

Ratings Plugin created by Cheap Web Hosting - Wordpress Plugin made by Hostgator Review and Yahoo! Review.