2009
01.29

Budynek pod adresem Morskie Oko 5 (Puławsak 61), to jedyna ocalała międzywojenna willa z tego terenu. Dwie sąsiednie m.in rezydencja abasadora japonii zostały w majestacie prawa zburzone i w ich miejsce ma powstać sześciopiętrowy apartamentowiec. Również budynek spod nr 5 jest zagrożony – jej obecny właściciel ma ochotę go wyburzyć, było już kilka podpaleń przez „nieznanych sprawców”.

Willa powstała zapewne ok. 1927 r. dla warszawskiego „króla futer”
Arpada Chowańczaka. Podczas powstania warszawskiego miejsce to zostało zdobyte 6 sierpnia przez 3. Pluton I Pułku Szwoleżerów pod dowództwem por. Aleksandra Tyszkiewicza „Górala”, a potem, bohatersko bronione, dzięki czemu gmach nigdy nie został zdobyty, pomimo jednego zabitego i wielu ciężko rannych. Willa stanowiła także punkt konspiracji przed powstaniem, ówczesny właściciel Jan Daniel Chowańczak z własnych środków skupował dla powstańców broń. Jego zasługą jest także ukrywanie w swojej willi swoich pracowników, wielu żydowskiego pochodzenia.
 

morskie_oko5-01

morskie_oko5-03

morskie_oko5-06

morskie_oko5-12

morskie_oko5-07

morskie_oko5-05

morskie_oko5-11

morskie_oko5-09

morskie_oko5-13

morskie_oko5-02

morskie_oko5-08

Rating: 5 stars


related post

 1. Willa Chowańczaka – położona w Warszawie przy ulicy Morskie Oko 5 na Mokotowie.
  Jest to miejsce heroicznie bronione przez I Pułk Szwoleżerów, który nigdy nie został zdobyty. Miejsce to zostało okupione krwią bohaterskich Polaków, m.in. zginął jeden żołnierz ze Szwoleżerów, a wielu zostało ciężkorannych.
  Wiąże się z nim także wątek romantyczny, młoda kobieta – Hanka, która znalazła tu schronienie, została zastrzelona nocą, gdy wyszła w białej koszuli do ogrodu po kwiaty, a to dlatego, bo pokochała jednego z Powstańców i chciała mu podarować piękne róże z ogrodu.
  Willa stanowiła też punkt konspiracji przed Powstaniem. Jan Daniel Chowanczak ( mój dziadek) jeszcze przed Powstaniem skupował broń z własnych środków. Współpracował on również z prezydentem Stefanem Starzyńskim przy organizacji obrony miasta Warszawy.
  Tu także byli przechowywani przez rodzinę Chowanczaków pracownicy ich firmy, a także obywatele pochodzenia Zydowskiego, m.in. rodzina Biegunów.
  Miejsce to stanowiło punkt obronny 3 Plutonu Porucznika Kępińskiego p.s. „Krzywosąd” z Dywizjonu Pułku Szwoleżerów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego pod dowództwem Porucznika Aleksandra Tyszkiewicza p.s. „Góral”.
  Andrzej Chowanczak- Buenos Aires-Argentyna.

 2. Piękny ZABYTEK ! Przepiękny. Polacy powinni zadbać o jego przyszłość w formie muzealnej ! Do tego romantyczna historia z wątkiem miłosnym…ujęta zresztą w filmie. Tylko pozytywnie pozazdrościć właścicielom…

 3. Przede wszystkim to wnuk Andrzej Chowańczak powinien zadbac o zabytek, a nie sprzedawać go żądnym krwi deweloperom. HAŃBA i WSTYD Panie Chowańczak.

 4. w czyich rękach jest teraz ten zabytek ?

 5. „Budynek pod adresem Morskie Oko 5 (Puławsak 61), to jedyna ocalała międzywojenna willa z tego terenu. Dwie sąsiednie m.in rezydencja abasadora japonii zostały w majestacie prawa zburzone”
  No błagam… Treść sugeruje że rezydencja ambasadora Japonii (duże J. 🙂 była międzywojenną willą… a gdzie ogród różany przed willą Państwa Chowańczaków ? Tak – przed wojną był tam ogród, rezydencja amb. Japonii powstała po wojnie. Pozdrawiam rodzinę Państwa Chowańczaków. (>Pan Kazimierz< chyba nigdy nie miał zabytkowej willi na utrzymaniu.)

Ratings Plugin created by Cheap Web Hosting - Wordpress Plugin made by Hostgator Review and Yahoo! Review.