2009
02.27

Kawęczyńska, jak wiele ulic na Pradze kryje w sobie pewną tajemnicę -w tym przypadku budynek ukryty w podwórzu posesji pod nr 39.
Jest to dawna willa Feliksa Świętochowskiego, którą wzniósł K. Relich w 1903 roku (data częściowo przetrwała na wieżycy mieszczącej klatką schodową). Posesja stanowiła własność rodziny pisarza i publicysty, czołowego przedstawiciela pozytywizmu warszawskiego, Aleksandra Świętochowskiego (1849-1938).

Jeszcze kilka lat temu budynek był zamieszkany, (vide fot. z Nowej Gazety Praskiej)

Willa Feliksa Koniecznego - Kawęczyńska 39, fot. Nowa Gazeta Praska

Dziś ten malowniczy i cenny obiekt jest kompletnie zaniedbany, a okna i drzwi zamurowane, aby ustrzec go przed dewastacją i dzikimi lokatorami.

P1120155
P1120156
P1120161
P1120159
P1120163
P1120157

Rating: 5 stars


related post

 1. Szkoda, że taka ruina. Wszystko się starzeje, ale o zabytki powinno miasto dbać.

 2. na Twoim miejscu to jeszcze przed zamurowaniem okien weszlabym do srodka i poszukiwałabym przygody;)

 3. basiu – zdjęcie niezamurowanego budynku nie jest mojego autorstwa i zostało zrobione jakieś 2-3 lata temu, więc szans na to aby wejść do środka nie miałem.

 4. Feliks Swiętochowski to mój krewny w prostej linii – mój praprapradziadek – dziadek mojej prababki – babki mojego ojca Reginy Dąbkowskiej z Markiewiczów. Nie wiedziałam o istnieniu tego domu.
  W 1903 roku musiała tu być wieś a teraz takie brzydkie otoczenie i wielkie bloki mieszkalne wokół. Dzisiaj pochowaliśmy moją babkę 98 lat , synową w/w Reginy – Eugenię Dąbkowską. Odeszła z nią cała epoka.

 5. Tak się składa,że okna mojego mieszkania wychodzą na tę rudere.Przez nią w mieszkaniu jest ciemnica ale cóż zburzyć nie mogą bo to zabytek.

 6. Monika -> po mojemu wsi tu już nie było (a raczej folwarku Bojnówek), jako że Szmulowiznę włączyli do granic miasta bodaj w 1893, jeśli się nie mylę. I włączono nie pusty teren, ale już rozparcelowane przedmieście z siecią uliczną. Poza tym pałacyk jest głuchą ścianą dosunięty do granicy tylnej działki, a to typowe dla pałaców miejskich. Nie wiem tylko co było pierwsze – kamienica frontowa czy on… chociaż chyba jednak on, bo ma datę 1903, a frontówka wygląda na okolice 1910 i wybudowała ją żona Świętochowskiego(chyba Maria jej było). Zresztą wcześniej, mimo że to już nie było wsi, jednak by takiej wielkiej chałupy nie wystawili – na 4 piętra. A wygląda na zaprojektowaną w całości, bez nadbudówek. Mnie sie tam otoczenie podoba, miastowe – ciasno, gęsto, cegły, na środku klepicho… może to brzmi jak ironia, ale mnie się na prawdę to podoba i wg mnie jest to typowo miejski krajobraz, jaki dzisiaj już nie powstaje… i nie będzie powstawał. Te nowe sztuczne osiedla może i są gęste, ale są jakby bez duszy, zimne, niczym z planu jakiejś gry komputerowej:D Tak samo podwórka na Brzeskiej – poezja, ich nic nowego nigdy nie zastąpi.
  Kika -> a skąd Ty jesteś że przeszkadza Ci widok z okna na drugi dom? W mieście, do tego stołecznym, to normalne. Może krytykuj swoje rodzinne strony a nie tą dzielnicę – ją tylko ja mam prawo krytykować. Poza tym nie rudera, tylko piękny, porządny budynek, tragicznie zapuszczony przez jego kolejnych administratorów. Ciekawe jakby te nowe cudaki wyglądali po takim czasie nic nie robienia z nimi. On od 1903 rok stoi bez remontów i sie nie zawalił – to sie nazywa dom! Ruderą jeśli już to można nazwać dom w którym mieszkała moja rodzina do 50 lat – drewniana, sufit grożący zawaleniem, ze zwisającą słomą, jedna ciasna izba, zamiast kuchni węglowej koza, a kibel na dworzu – dziura w podłodze gdzie sie stało na okrak… To była rudera!!:D :O I cała rodzina sie zmieściła tam, pełne 6 osób:) . Prawdopodobnie gdyby nie PRL i wysiedlenie do bloków dalej by tak żyli, aż by zgnił całkiem i sie zawalił.
  Tu to widać salony były – jednorodzinny dom, zajmujący cały tył posesji… no, ale to Świętochowscy, nie byle kto – krewni słynnego w pozytywiźmie dziennikarza.

 7. jestem również krewną Feliksa Świetochowskiego. Proszę „Monikę” o kontakt na adres jomasz2@yahoo.pl.
  Pozdrawiam

Ratings Plugin created by Cheap Web Hosting - Wordpress Plugin made by Hostgator Review and Yahoo! Review.