2009
02.07

Kościół Ofiarowania Pańskiego na Natolinie

Mamy na Ursynowie całkiem sporą liczbę kościołów – jedne są mniej, drugi bardziej udane architektonicznie. Tym jednym z bardziej udanych jest kościół p.w. Ofiarowania Pańskiego przy ul. Stryjeńskich na Natolinie. Przypomina trochę włoskie kościoły z ich charakterystycznymi kampanilami.
Świątynia został konsekrowana w 2003 roku, ale prace nad jej budową rozpoczęły się jeszcze w na początku lat 90-tych.
Oprócz niezbyt często spotykanego stylu architektonicznego, kościół wyróżnia ogrodzenie otaczające teren parafi. Wkomponowano w nie cztery bramy oraz kaplice Sanktuariów Maryjnych świata. Znalazły się w nim wizerunki Maryi z największych sanktuariów Europy, Ameryki Południowej i Środkowej, Afryki, Azji i Oceanii oraz USA i Kanady. Wykonane zostały we włoskiej technice sgraffito przez artystów Tomasza Morka i Artura Wyszeckiego. Zostało ono zaprojektowane przez Piotra Zwolińskiego, a prace nad nim zakończono w 2005 r.

Również na elewacji samego kościoła umieszczono wizerunki Maryi. Pochodzą one z 28 polskich sanktuariów, a także z czterech kościołów warszawskich: Matkę Bożą Łaskawą ze Starówki, Matkę Bożą Dobrej Śmierci z kościoła seminaryjnego, Matkę Bożą Zwycięską z Kamionka i Matkę Bożą Tęskniącą z Powsina oraz z Litwy, Białorusi, Berdyczowa i Lwowa.

We wnętrzu kościoła wzrok przykówa uwagę ułożona w technice sgraffito scena Ofiarowania Pańskiego na ścianie ołtarzowej, a także wykonany w tej samej technice Tron Łaski w tle Krucyfiksu nad ołtarzem w prezbiterium, oraz boczne ołtarze.

Niewątpliwą ozdobę wnętrza kościoła stanowią ozdobne balustrady otaczające galeryjkę, z fragmentami ośmiu błogosławieństw,


oraz liczne witraże.

Więcej zdjęć w nowym albumie

Rating: 5 stars


related post

  1. Z daleka wygląda lepiej niż detalicznie 😉

  2. To właśnie obok mieszkała moja córcia. Znam ten kościół doskonale.
    Dziś u mnie wystawa, na którą nie miałeś czasu. Zapraszam.

Ratings Plugin created by Cheap Web Hosting - Wordpress Plugin made by Hostgator Review and Yahoo! Review.