2009
03.03

Kościół stojący w pobliżu skrzyżowania Czerniakowskiej i Szwoleżerów intrygował mnie od dawna. Wiele razy przejeżdzając obok, obiecywałem sobie, że któregoś dnia muszę przyjechać i obejrzeć go sobie dokładnie. No i w końcu ten dzień nadszedł. Korzystając z ładnej, raczej wiosennej pogody wybrałem się aby go obfotografować.
Katedra św. Ducha

A teraz co nieco o świątynia (za wikipedią )

Katedra pw. św. Ducha przy ul. Szwoleżerów 2, wzniesiona została w 1906 roku według projektu Leontija Benois, przy współpracy budowniczego P. Feddersa, jako cerkiew Lejbgwardii Ułańskiego Pułku Jego Wysokości, pod wezwaniem błogosławionego Martyniana.
Przez wiele lat historycy i znawcy tematu utożsamiali świątynie z inną cerkwią pułkową pw. św. Olgi. Ta wybudowana w 1867 roku znajdowała się jednak nieco dalej na południe od ulicy Szwoleżerów i została rozebrana po roku 1915.
W okresie międzywojennym, po odzyskaniu niepodległości świątynia została przebudowana na kościół rzymsko-katolicki i służyła 1. Pułkowi Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego.
Kościół zaprojektowany jest na planie krzyża, zbudowana w stylu neoromańskim (nawiązuje także do form architektury bizantyjskiej).Posiada ośmioboczną wieżę z latarnią.


Zwraca uwagę swoją jasnokremową kolorystyką oraz licznymi kamiennymi zdobieniami z motywami neoromańskimi.Działania ostatniej wojny nie wyrządziły bryle świątyni wielu szkód. Zniszczeniu uległy jedynie fragmenty elewacji budynku, które zabezpieczono. W 1945 r. dawna cerkiew została przekazana Kościołowi polskokatolickiemu i otrzymała godność katedry. We wnętrzu kościoła zachowała się stara stolarka i oryginalne, matowe oszklenia w kolorze seledynowym. W ostatnim czasie wykonano witraże, odnowiono i częściowo odtworzono freski z motywami roślinnymi i zabytkowe malowidła.

Po prawosławnej cerkwi pozostał marmurowy ołtarz.

Uwagę zwracają także: oryginalna ambona, drewniany ołtarz z XIX w. oraz obraz Chrystusa na tle płonącej Warszawy. W katedrze św. Ducha znajdują się tablice epitafijne związanego z tym kościołem 1 Pułku Szwoleżerów.

Rating: 5 stars


related post

  1. Ja na razie jestem na etapie „przejeżdżania” 😉

  2. Piękny budynek, nie ma co. A tamtędy jakoś nijak nie mogę przejechać 😉

  3. Z całym szacunkiem, widzieć w typowej rosyjsko-bizantyjskiej prawosławnej architekturze „romańszczyznę” to tak, jakby muchę określić mianem „ptaka” (bo też lata), a skorpiona pomylić z rakiem (bo też ma kleszcze). To oznacza pomylić gatunki i jedynie mechanistycznie, bezrefleksyjnie porównać coś, co ma różną genezę. To po pierwsze. Po drugie, wszystkie ołtarze, ambony, „stolarka” itp. NIE pochodzą z „cerkwii” (jak już, to cerkwi), lecz zostały po 1945 sprowadzone z terenów odzyskanych (Dolny Śląsk), z kilku splądrowanych kościołów (praktyka w Warszawie nagminna – tak samo jest z Katedrą polową, kościołem na Solcu i kilkoma innymi świątyniami). Z cerkwi prócz odsłoniętych malowideł nie pochodzi nic.
    Pozdrawiam!

Ratings Plugin created by Cheap Web Hosting - Wordpress Plugin made by Hostgator Review and Yahoo! Review.