2009
05.20

Tzw. ‚Świdermajer’ to styl w jakim wznoszono drewniane budynki na terenach wzdłuż tzw. linii otwockiej – od Wawra po Śródborów, a najwięcej ich można spotkać w samym Otwocku. I tylko tam na takie domki możemy się natknąć. Tak ? Ha.. otóż nie! hen hen kilkadziesiąt kilometrów na północ od tych terenów, w samym sercu dzisiejszej Białołęki, a dokładniej na Płudach przy ulicy Fletniowej 2, stoi (jeszcze ) budynek wypisz wymaluj, wprost żywcem przeniesiony z Otowcka.

Biaołęcki świdermajer z ulicy Fletniowej

Budynek pochodzi prawdopodobnie z początku XX w. (najpóźniej z lat 20.), a jego przedwojenną właścicielką była Rosjanka Natalia Śmiernicka. Po wojnie zajęty został przez kwaterunek. A dlaczego napisałem, że jeszcze stoi. Otóż właściciel budynku, ze względu na nienajlepszy stan techniczny chce go rozebrać i wystawić na działce coś bardziej ‚przystającego; do XXI wieku. (więcej na ten temat w Gazecie Stołecznej )

A więcej fotek tego okazu można podziwiać TU

Ps. To jest wpis na XIX akcje GTWb – „Prawie jak w …”

Rating: 5 stars


related post

12 komentarzy

Dodaj własny komentarz
 1. Jakbym miał zgadywać gdzie to, to bym strzelał, że w… Żyrardowie ;-D Nie, oczywiście że stawiałbym na Otwock, ale w Żyrardowie są dwa domki, które mogłyby udawać świdermajer.

 2. Rzeczywiście, zupełnie jak w Otwocku. Widzę,że masz szósty zmysł do wynajdywania takich domków jak ja do bunkrów i poligonów 😉

 3. @lav – to nie szósty zmysł. Po prostu szukając nietuzinkowych „prawie, jak…” przypomniałem sobie o tym obiekcie.
  @tomi – ha.. ha.. ha…

 4. Szkoda by było jakby go rozebrali.

 5. Takie podmiejskie letniskowe wille maja swoj urok, warto jest je zachowac w jak najlepszym stanie.

 6. I w Podkowie i Milanówku można trafić na podobne okazy 🙂

 7. Piekny dom! szkoda byłoby zastępować go czymś nowoczesnym, lepiej zrewitalizować.

 8. Czytałam info o tym budynku. Szkoda, że prawdopodobnie jednak zostanie rozebrany. Rozumiem właścicieli, dla nich to rudera, nie ma żadnej wartości historycznej czy architektonicznej… Jakby udało się chociaż go odkupić, przenieść… Piękny jest.

 9. no a to jest wypas pełen!!

 10. Wiesz, jak powstawał, to Płudy też były daleko od Warszawy i w dodatku też były traktowane (toutes proportions gardees) jak miejsce na wywczasy, więc to nawet nie jest „prawiejak”, lecz po prostu tak budowano w miejscowościach letniskowych.

  A ja tych właścicieli nie rozumiem. jakbym miał stuletni dom, to bym (o ile miałbym na to fundusze) dbał w nim o każdą jedną deseczkę.

 11. Witam. Trochę jesteście wszyscy w błędzie. Jako studentka architektury i przyjaciółka lokalnej znawczyni stylu i jego historii chciałabym w kilku zdaniach wyjaśnić, na czym rzecz polega:)
  Otóż styl świdermajer, zwany inaczej stylem nadświdrzańskim jest swositym połączeniem trzech innych stylów architektury drewnianej, a mianowicie: mazowieckiego (bryła), rosyjskiego (ganki) oraz szwajcarskiego (zwieńczenia dachów). Teren występowania tego stylu to obszar od Wawra po Śródborów. Styl świdermajer jest bodaj jednym z dwóch okreslonych przez architektów stylów arch. drewnianej. Innym jest styl zakoiański (witkiewiczowski). Podobne domy w innych rejonach Polski nie mogą być nazywane świdermajer. podobnbie jak nie wszystkie drewniane domy od Wawra po Śródborów są świdermajerami. po więcej odsyłam do genialnej stronki http://WWW.SWIDERMAJER.INFO
  Zapraszam też do Otwocka, rzecz jasna:)

 12. a w tym domu to mieszkali moi dziadkowie:)

Ratings Plugin created by Cheap Web Hosting - Wordpress Plugin made by Hostgator Review and Yahoo! Review.