2009
08.27

Przy ulicy Bernardyńskiej, nieopodal Czerniakowskiej i kościoła św. Antoniego z Padwy, stoi sobie osiedle kilku niewielkich 2-3 kondygnacyjnych bloczków z lat 70-tych. Tak się jakoś składa, że należą one do tych obiektów i miejsc w Warszawie, które pomimo swojej bliskości, znajomości z widzenia od wielu, wielu lat, odkrywam dokładniej dopiero teraz.

Dzięki zróżnicowaniu wysokości i ‚skośnemu’ ustawieniu poszczególnych klatek, bloczki nie są aż tak bardzo pudełkowate i mi się nawet podobają.

P1180592

P1180594

P1180599

P1180595

P1180597

P1180598

Rating: 5 stars


related post

 1. Te bloczki (kościół, zresztą, też) widać było ostatnio w powtórce serialu „W labiryncie”. A dalszą część osiedla Bernardyńska można zobaczyć w jednym z odcinków serialu „07 zgłoś się”.

 2. Osiedle Bernardyńska, ze względu na swoej ciekawe bloki i sam pomysł ‚lokalizacyjny’ być może doczeka się osobnego wpisu. Ale muszę trochę materiałów archiwalnych poszukać.

 3. Żeby nie te auta, to wyglądałoby wypisz-wymaluj jak w latach 80.

 4. @stolica-okolica: Jednak jest nieco jaśniej na ścianach budynków. Są wyczyszczone/odnowione/odmalowane/wysadzone w powietrze i zrobione na nowo (niepotrzebne skreślić).

  @rubeus: Osiedle Bernardyńska ma zaiste dość oryginalne położenie (jedna ulica w głąb dziczy, udekorowana po bokach blokami), ale z niecierpliwością czekam na Twój materiał, ponieważ odczuwam jakąś chorą fascynację tym miejscem. Zresztą, sam się tam niedługo wybieram ze swoimi porównaniami filmowymi.

 5. @wczoraj i dziś – postaram się je dać za 2-3 tygodnie

 6. Te bloczki to czesciowo rzadowe osiedle na Grzesiuka.
  Pierwotnie mieszkania sluzyly jako ‚sluzbowki’ dla ministrow, ludzi z GUSu, NIK itp, po tym jak wyprowadzili sie z niszczejacego obecnie ‚skosnego’ budynku przy Sobieskiego po pracownikach radzieckiej ambasady.
  W chwili obecnej chyba czesciowo sa niezamieszkane, a czesciowo wykupione (za jakies grosze) przez urzednikow.
  Nie wiem, czy ktorekolwiek z nich pelni poprzednia funkcje.

 7. […] powrót na ulicę Bernardyńską ( poprzednie wpisy  tu i tu ), ze specjalną dedykacją dla hrabiego_piotra. Pod numerem 14A, pośród punktowców Os. […]

 8. te bloczki powstały pod koniec lat 80-tych. rzeczywiście w większości dla pracowników ministerstw

 9. Te bloki są z lat 80. Nadal znajdują się tam mieszkania służbowe dla wyższych urzędników spoza Warszawy.

Ratings Plugin created by Cheap Web Hosting - Wordpress Plugin made by Hostgator Review and Yahoo! Review.