2009
11.29

U zbiegu ulic 11 Listopada i Szwedzkiej, stoi sobie nieco zaniedbany budyneczek z czerwonej cegły, niegdyś pomalowany na biało (pobielony?).

tP1120641

Jest to dawny budynek rogatki bródnowskiej, wystawionej po włączeniu sporej części Nowej Pragi w granice Warszawy w 1908 r. Wybudowano go pomiędzy 1910 a 1914 rokiem. Po kolejnym poszerzeniu granic stolicy w 1916 r. przestał pełnić swoją rolę i zaczął być użytkowany jako zwykły budnek gospodarczy przez miejski skład kamienia brukowego, który zaczął działać w tym rejonie ok. 1914-1915 r.
Po II wojnie światowej, w latach 1944 – 1956, w historycznych murach, bezpieka urządziła katownię, wg. relacji świadków jedną z najgorszych. Potem pełniła różne funkcje, a do niedawna mieści się tam skup metali kolorowych.

Od frontu budyneczek prezentuje się całkiem zgrabnie, stylem nawiązuje do sąsiadujących przez ulicę zabudowań Koszar 2. Orenburskiego Pułku Kozaków.

tP1120642

tP1120643aa

tP1120643ab

Rating: 5 stars


related post

 1. Żal, że taki ciekawy budynek z historią niszczeje…

 2. Ot, ciekawostka! Niegdy nie zwróciłem na ten budyneczek większej uwagi.

 3. @stolica – Nie wiem jak w środku, ale na zewnątrz budynek jest w stanie ‚zadawalającym’. To, że miał ‚lokatora biznesowego’ , uchroniło go od ruinacji.
  Co będzie dalej nie wiadomo.
  @hrabio – ja musiałem trochę poszperać w sieci, aby dojść co to za budyneczek.

 4. Oj tam, zawsze można go przemalować na różowo a w środku walnąć salon gier i kebab.

 5. 1.Napisałeś, że „Od frontu budyneczek prezentuje się całkiem zgrabnie, stylem nawiązuje do sąsiadujących przez ulicę zabudowań Koszar 2. Orenburskiego Pułku Kozaków”. Jeżeli przez nawiązanie rozumiesz budynek ceglany, nietynkowany to ok. Jeśli detal elewacyjny – niestety nie. Takich obramowań okien nie znajdziesz na całych „Kozakach”. Bardzo istotny szczegół jakim jest tzw. okulus w szczycie budynku (obecnie zamurowany, w środkowym ryzalicie, nad wejściem) z opaską, przecięty symetrycznie czterema klińcami, to identyczne z nim okulusy można spotkać na rogu Szwedzkiej i Strzeleckiej, zarówno w elewacji dawnych zabudowaniach Towarzystwa Akcyjnego Fabryki Lamp – Bracia Bruner, Hugo Schneider i R.Ditmar jak i w należącym do tej fabryki narożnym domu robotniczym. Jednym słowem w zabudowaniach późniejszego Schichta od mydła marki „Jeleń”:-) Wspomniane zabudowania są dokładnie z przełomu XIX i XX w.
  2. Budynek d. składu komunalnego kamienia brukowego został wg. mnie wybudowany przed 1914 rokiem a jego pierwotne przeznaczenie nie jest znane. Na odwach żandarmerii za małe a zresztą budynek aresztu na terenie koszar jest zlokalizowany w odległości ok 100 m od niego. Mógł to być budynek pierwotnie związany z koleją, a dokładniej z Koleją Obwodową.

 6. Po prawej stronie tuż przy drzwiach wejściowych znajdowała się tablica upamiętniająca, zbrodnie, oraz przypominająca o ofiarach zbrodni jakich dopuszczała się bezpieka.
  Po tablicy zostały tylko cztery kołki w ścianie, szybko została zdjęta. Proszę zauważyć, często zapalane tam znicze, które stawiane są tuż przed budynkiem.

Ratings Plugin created by Cheap Web Hosting - Wordpress Plugin made by Hostgator Review and Yahoo! Review.