2009
11.28

Na Mokotowie przy ulicy Narbutta, pod numerem 19 można odnaleźć niewielką narożną kamieniczkę.
Front od strony ul. Św. Szczepana wygląda całkiem zwyczajnie

Jej ‚dziwność’, zaczyna się ujawniać kiedy wejdziemy w głąb uliczki i spojrzymy w kierunku Narbutta

Od strony sąsiedniej posesji (Narbutta 21 – willa Lubomirskich/ Marii Wiesenberg-Markiewicz

ma dużą ślepą ścianę

oraz dziwnie ukształtowany układ ścian z oknami

Na elewacja wciąż widnieją ślady kul

Warto zwrócić uwagę na ‚geometryczne’ balustrady balkonowe (jak i same balkony) oraz ozdobne kratki pod oknami Podobne można zauważyć np. na budynku przy Al. Niepodległości na rogu z Narbutta

Budynek powstał ok. 1935 roku – jak wiele innych w tej okolicy. Niestety nie jest wpisany do rejestru zabytków – co mnie nieco dziwi, bo sporo sąsiednich w nim figuruje.

Rating: 5 stars


related post

  1. Ślady kul przez wiele lat były na Mokotowie pozostawione… dopiero w połowie lat 90 zaczęto je tynkować. Uważam, że można by trochę tego zostawić – ku pamięci.

  2. Tak samo było w Śródmieściu i na Ochocie – ślady pamiętam doskonale. A kamieniczka bardzo ciekawa, fakt.

  3. Dziwne, czy nie dziwne… Po prostu przed wojną też mieliśmy w Polsce kapitalizm i też wciskano nowe budynki w istniejący podział działek. Tylko, że przed wojną robiono to z dużo większą gracją, niż dziś.

  4. Witam wszystkich! Ratunku! Proszę. Dzisiaj byłam na tej ulice i w tym samym domu..
    Byliśmy z kolegami i szukaliśmy coś interesującego. I faktycznie znalazłyśmy. I to było po prawdzie dziwnie.. Wszedliśmy do domu. Od początku pomyśleli że w tym budynku nikt nie mieszka,ale w skrzynсe pocztowej zauwaźyłiśmy listy. I to oznacza że w tym domu mieszka jakaś persona i chyba tylko jedna.. I nie rozumiem jak możliwie tam mieszkać.. I po co tam? Ale najbardziej interesujący moment jest w tym że na przedostatnim piętrze wisieli obrazy, na których byli indiani. Jeszcze tam byłо jedno piętro wyżej,ale byliśmy tak przestraszony ze już nie poszli dalej. Troche pózniej znowu poszedliśmy ALE… z góry usłyszeliśmy głos kobiety, która zaczełа krzyczeć na nas.Nie zrozumieliśmy nic, bo byliśmy przestraszony. Może ktoś zna historię tego domu? Skąd to wszystko? I kto w ogóle tam mieszkał? A może być ktoś zna jaka persona mieszka tam w tym momencie? Dziękuję bardzo za wszelkie info)))) Przepraszam jeżeli są błędy.

Ratings Plugin created by Cheap Web Hosting - Wordpress Plugin made by Hostgator Review and Yahoo! Review.