2009
12.29

Kolejny powrót na ulicę Bernardyńską ( poprzednie wpisy  tu i tu ), ze specjalną dedykacją dla hrabiego_piotra. Pod numerem 14A, pośród punktowców Os. Bernardyńska, stoi sobie
piętrowy budynek z mansardowym dachem kryjącym dodatkową kondygnację. Nie udało mi się ustalić z jakiego okresu pochodzi ten budynek. Fotomapa z 1945 r. co prawda pokazuje na tym terenie jakieś zabudowania, ale trudno stwierdzić, czy to akurat ten budynek. W każdym bądź razie, jakiś urok w sobie ma, mimo niezbyt ciekawego otoczenia.

P1180603

P1180606

P1180605

Rating: 5 stars


related post

 1. Ten „gustowny” przedsionek wywija oczy na lewą stronę…

 2. Wygląda jak ułamek właściwej kamienicy, choćby ze względu na ślepe ściany i brak oryginalnego wejścia. Do tego to ‚pięterko’. Popłuczyny po kamienicy niestety.

 3. Spojrzałem na ten dom i przypomniał mi się stary dowcip:
  – Tato, kto to jest kastrat?
  – To taki żołnierz, tylko już bez granatów.

  Takie właśnie mam odczucia, patrząc na dziwną hybrydę, która wygląda jak kawałek czegoś, co miało być może potencjał. Ale już nie ma. Za to świetnie się sprawdza jako parking.

 4. Dzięki za dedykację! Faktycznie, wygląda na przedwojenny – może na oficynę kamienicy, która stała od frontu i została zburzona (a może nigdy nie została wybudowana)? Poza wartościami estetycznymi ma on jeszcze jedną wartość – historyczno-topograficzną. Dzięki niemu wiadomo w ogóle, że ten teren miał jakąś historię przed blokami. Jest też „punktem osnowy” dla odtworzenia dawnej siatki ulic.

 5. Dla mnie to na 100% kamienica. Widać ją na ortofotomapie z 1945 roku. Tylko jest mały problem… nie zawsze zdjęcie współczesne pokrywa się ze starym. Ja przy ustalaniu wieku jakiegoś domu zawsze szukam punktu odniesienia – czegoś z okolicy co znam i mam pewność że jest sprzed wojny. Tu punktem jest dworek przy Bernardyńskiej 1 i widać że stare zdjęcie w porównaniu do dzisiejszego robi uskok o 2 cm na południowy zachód. To jednoznacznie daje pewność, że to na bank stary dom widoczny na zdjęciu, tworzący dziś całość z tym czymś nowym obok, niskim i rozległym budynkiem. Niegdyś samodzielna kamienica z przedogródkiem, wzniesiona już zapewne w nowej, projektowanej linii regulacyjnej. To jedyna stara kamienica przy tej niezwykle długiej, i prastarej ulicy – dawnej osi Czerniakowa! Gratuluję więc odkrycia jej, ja jakieś pół roku temu ją odkryłem na ortofoto, porównując stare i nowe zdjęcia okolicy. Ale Ty pierwszy ją i odkryłeś i uwieczniłeś:)

 6. To jest dom w ktorym przed wojna mieszkala moja babcia. Moge udostepnic zdjecia jak wygladal wtedy.

Ratings Plugin created by Cheap Web Hosting - Wordpress Plugin made by Hostgator Review and Yahoo! Review.