2010
01.26

Nowa Praga przez dość długi okres nie miała swojego ośrodka kultu religijnego. Co prawda we wspominanym niedawno Domu Pracy dla Chłopców z Wileńskiej funkcjonowała kaplica, ale była to kaplica domowa, przeznaczona wyłącznie dla wychowanków i personelu Domu.

Dopiero w latach 30-tych na rogu Wileńskiej i Szwedzkiej, tuż obok zakładu, powstał kościół. Został on wybudowany w latach 1934-35, według projektu Stanisława Mancewicza. Konsekracji nowej świątyni dokonał kardynał Aleksander Kakowski 30 czerwca 1935 roku.

Jak widać na ilustracji powyżej  projekt był nawet jak na ówczesne czasy, bardzo awangardowy – czysty funkcjonalizm.  Fasadę zwieńczono schodkowym szczytem, a sama świątynia z  zewnątrz przypominał bardziej zwykły dom niż kościół.  Wejście do kościoła znajdowało się od strony ulicy Szwedzkiej, a w narożniku od strony Wileńskiej umieszczono figurę Matki Boskiej.

Niestety gdy na początku lat 90-tych, zbudowano po sąsiedzku, przestronną, nowoczesną świątynię,

P1240429

starą  postanowiono przebudować. Zrobiono to w sposób radykalny i barbarzyński (pomimo, że teoretycznie obiekt znajdował się pod opieką konserwatora zabytków ). Zniknął schodkowy szczyt, co nieco dobudowano, powstawiano tu i ówdzie okna a ceglaną fasadę przykrył gładki tynk.

P1240442

P1240441

Dziś tylko narożna figura Matki Boskiej przypomina o tym, co było.

P1240439

Tekst powstał w oparciu o książkę Michała Pilicha ‚Ulice Nowej Pragi’. Stamtąd pochodzi również zdjęcie archiwalne.

Rating: 5 stars


related post

  1. No tak, nie ma to jak powiększyć metraż… niektórzy to nawet z Pałacu na Wodzie zrobiliby kwadratową czynszówkę.

  2. Ciekawa historia… kościół przerobiony na biura i to w TYM kraju 😉

  3. @lav i to sotsunkowo nie dawno, bo w 1994 r. !

  4. Kolejny przykład na to, że od połowy ubiegłego stulecia architekci już tylko partaczyć potrafią… o konserwatorach zabytków to nawet nie warto wspominać :((
    Super notka!

Ratings Plugin created by Cheap Web Hosting - Wordpress Plugin made by Hostgator Review and Yahoo! Review.