2010
02.17

Przy niedużej uliczce w śródmieściu, na rogu Sewerynów i Bartoszewicza, kilkanaście kroków od gwarnego Krakowskiego Przedmieścia, na skraju skarpy wiślanej w 1938 roku oddano do użytku budynek mieszkalny zaprojektowany w modnym stylu funkcjonalistycznym przez  Ludwika Paradistala we współpracy z  Marianem Rzendkowskim.

Sewerynow

Budynek na planie litery V liczy sobie w niższej części 6 kondygnacji, a ‚wieża’ będącej najbardziej wyróżniającym elementem, ma kondygnacji 9. Wielką zaletą budynku był i po części chyba nadal jest widok na dolinę Wisły i powiśle. Blok bardzo efektownie prezentował się również z niższego poziomu, z perspektywy ul. Dynasy.

Budynek był wykończony luksusowo. Dębowe posadzki, kompletnie wyposażone łazienki, izolacja akustyczne(?) w mieszkaniach wykonane z korka, oraz płyt lnianych, nie wspominając o windach. Oryginalna elewacja budynku była w kolorze morelowo-żółtawym, wykonana ze specjalnych płyt z „FELEZYTYNU” (cokolwiek to było) drobnoziarniście cyklinowanych. Dziś, choć budynek nadal robi wrażenie, to moim zdaniem przydałoby mu się lekkie czyszczenie – nie wspominając o wywaleniu pawilonu po zlikwidowanej stacji benzynowej z lat 60-tych (?)

Rating: 5 stars


related post

  1. Lubię tę okolicę, dzięki za szczegółowe informacje o tym bloku. U mnie też się już kiedyś pojawił
    http://wczorajidzis.blogspot.com/2009/08/powisle-2030-cz2.html

  2. Fakt, w obecnej kondycji dużo utracił ze swojego oryginalnego uroku…

Ratings Plugin created by Cheap Web Hosting - Wordpress Plugin made by Hostgator Review and Yahoo! Review.