2010
05.24

Przy ulicy Ratuszowej pod nr 5 istnieje od 1929 roku Dom Księży Emerytów (oficjalna nazwa Dom Kapłanów Archidiecezji Warszawskiej im. Kardynała Aleksandra Kakowskiego. ). Jest to rodzaj zakładu opiekuńczo-pobytowego dla emerytowanych księży.

3 piętrowy budynek na posesji sąsiadującej z kościołem pw Matki Boskiej Loretańskiej został wzniesiony wg. projektu Konstantego Jakimowicza. Zazwyczaj nie da się wejść na teren „Domu Kapłanów”, ale ja miałem farta, bo brama była otwarta, nikogo w pobliżu nie było, więc jak gdyby nigdy nic wszedłem sobie i obejrzałem budynek.

Niestety nie udało mi się zrobić zdjęć od strony Wisły, bo zostałem uprzejmie poproszony o opuszczenie terenu, przez pierwszą napotkaną osobę.
Gdy już wychodziłem z niewielkiego domku nieopodal bramy

wyłonił się ksiądz, który jakimś cudem mnie nie zauważył przy wchodzeniu i się odpytał kto, po co i dlaczego 🙂

Rating: 5 stars


related post

 1. Skromnie – jak to u emerytów.

 2. Dzięki za zdjęcia last minute. Właśnie tego szukałam
  Od września 2010 jest tam zmodernizowane archiwum diecezji warszawsko-praskiej.
  http://tiny.pl/qfd3c

 3. Witam serdecznie,gdy zobaczyłam te zdjęcia bardzo się uciszyłam,tylko szkoda że tak nie wiele ich jest.W środku jest [było ] pieknie.Mieszkałam krótko w tym domu ponad trzydzieści lat temu.Pracowała tutaj moja śp. ciocia, siostra zakonna a ja jako wychowana w głebokiej wierze dziewczyna bardzo chciałam być jak ona.To piękne miejsce zostało w mojej pamięci na zawsze.Po wigilii odwiedzał nas sam Prymas Glemp i choć ja siostra zakonną nie zostałam,bardzo bym chciała odwiedzić to miejsce w środku.Pamiętam że wówczas dyrektorem tego domu był ks.Artur Żmijewski.

 4. Czy to ten sam ks. Żmijewski, który był w parafii MB Loretańskiej (obok), a później
  proboszczem w Górkach Kampinowskich ?

 5. Dzięki za fotki i akcje w terenie 😉 Tak się składa, że codziennie przychodzę obok tego budynku i nie mogłem nie zostawić komentarza 🙂

Ratings Plugin created by Cheap Web Hosting - Wordpress Plugin made by Hostgator Review and Yahoo! Review.