2010
07.20

Dwa murale poświecone Fryderykowi Chopinowi wyrosły całkiem niedawno na ścianach budynków w sąsiedztwie Muzeum Fryderyka Chiopina w Pałacu Ostrogskich na Tamce.

Pierwszy, który powstał na ślepej ścianie budynku przy Konopczyńskiego 5/7, stylizowany na grafiti, choć z pozoru prosty – sylwetka człowieka (Chopina) biegnącego ulicą tamką z głową w kształcie Warszawy – to pełen jest różnych detali – przedmiotów i dat związanych z kompozytorem. Przód głowy – lewy brzeg – symbolizuje dzieciństwo i młodość spędzone w Polsce, tył – prawy brzeg – okres na emigracji. Kto chce niech się pobawi w odszukiwanie wszystkich symboli i dat. Klikajcie na obrazek aby przejść do albumu i poszukać detali.

Mural Chopinowski – Konopczyńskiego 5/7

Drugi stworzony przez kilku artystów na ścianie kamienicy Tamka 37 – choć wymalowany w konwencji komiksowej, jest bardziej „normalny”.
Centralnym elementem kompozycji jest portret Chopina siedzącego na kolanach swoje ostatniej i najbardziej znanej kochanki George Sand (inne kobiety związane z Fryckiem też są ), ale wokół tej pary pełno jest symboli, przedmiotów i postaci związanych w ten czy inny sposób ze sławnym kompozytorem – m.in asteroida, banknot z PRL, czy koło ratunkowe z żaglowca. Niektórych ‚obiektów’ nie udało mi się rozszyfrować, ale nad tym pracuję.
Klikajcie na obrazek aby przejść do albumu i poszukać detali.

 Mural Chopinowski – Tamka 37

Rating: 5 stars


related post

  1. A myślałem, że więcej osób da te murale na akcję. A tu niespodzianka.

  2. To jest to, co lubię – ciekawy pomysł, dobre wykonanie, podoba mi sie;)

  3. we wrześniu w mieście przybędzie jeszcze jeden mural Chopinowsko-warszawski. Na dniach rusza konkurs na taki mural na stronie http://www.fryderykwwarszawie.pl

  4. Zgadzam się, naprawde fajny pomysl i wykonanie. I ladne zdjęcia,:-)

  5. Wiecej Wiecej! Warszawa prosi o WIECEJ!!!

  6. Szkoda, że w tym drugim muralu nie wykorzystano drzewa.

  7. Dzięki za zdjęcia, bo tego jeszcze nie widziałam. Buziaki.

Ratings Plugin created by Cheap Web Hosting - Wordpress Plugin made by Hostgator Review and Yahoo! Review.