2010
10.18

Wielka Warszawa pełna jest niewielkich, często nieco zapomnianych osiedli, położonych na terenach, gdzie na co dzień rzadko się zagląda.
Tak jest i z Śliwicami, a właściwie (zgodnie z przedwojenną nazwą) – Kolonią Śliwice. Stanowi ona zespół niewielkich budynków z ogrodami, w kwartale ulic Gersona, Szernera, Witkiewicza i Kotsisa.

Kolonia Śliwice

Budynki powstały w latach 1937-1939 na terenie dóbr golędzinowskich i miały być w założeniu przyczółkiem, zaczątkiem nowej dzielnicy mieszkaniowej na prawym brzegu Wisły – czymś na kształt drugiego Żoliborza. W planach zabudowa miała rozwinąć się na południe, aż do nasypu kolejowego na Golędzinowie (tj. mniej więcej do obecnej ulicy Golędzinowskiej / ronda Żaba / ) na północ po Pelcowiznę (czyli obecnie po Trasę Toruńską), a od zachodu granicę stanowić miała Wisła, od wschodu tereny kolei. Nazwa kolonii pochodzi od pobliskiego carskiego fortu Śliwice (Jasińskiego).
Po wojnie o pomyśle zapomniano, a zamiast tego wybudowano na okolicznym terenie magazyny i hale FSO, które otaczają teren kolonii z 3 stron, a ulica Jagielońska, wyraźnie odcina od reszty miasta.

Na zabudowę Śliwic składa się w sumie ok. 40 modernistycznych piętrowych budyneczków z ogrodami, ustawionych zazwyczaj w zabudowie bliźniaczej, gdzieniegdzie przetykanych współczesnymi budynkami. Spora część zabudowy Śliwic zachowała swój oryginalny przedwojenny kształt,

inne uległy mniejszej

Kolonia Śliwice

Kolonia Śliwice

lub większej przebudowie

Kolonia Śliwice

Chyba w latach 50-tych (?) po północnej stronie Szernera wzniesiono dwa budynki – jeden o funkcjach oświatowych

przeznaczenia drugiego można się jedynie domyślać. Może mieścił tak jak dziś przychodnię ? a może coś innego ?

Kolonia Śliwice

Kolonia Śliwice

Kolonia Śliwice

Aktualizacja.

Dzięki komentarzowi na facebooku uzyskałem nie tylko informację, że budynek z przychodnią LUXMedu został zbudowany z przeznaczeniem na ośrodek zdrowia dla pracowników FSO, ale również link do wspomnień jednego z mieszkańców Koloni Śliwice

podczaski.genealogiapolska.pl/sliwice
podczaski.genealogiapolska.pl/sliwice-nieco-historii

Rating: 5 stars


related post

Do tej pory 1 komentarz

Dodaj własny komentarz
  1. Akurat te mega proste modernistyczne klocki mi się nie podobają. Lubię jakiekolwiek urozmaicenie, zaokrąglenie, jakiś balkonik… same pudła po butach szanuję ze względu na wiek, ale nic innego mnie przy nich nie zatrzymuje.

Ratings Plugin created by Cheap Web Hosting - Wordpress Plugin made by Hostgator Review and Yahoo! Review.