2010
10.23

Przed kolejnym pokazem współczesnej, polskiej myśli architektonicznej chciałem pokazać pewien stary dom z ulicy Europejskiej w Powsinku.

Co mi się w nim podoba ? Bo przecież na pierwszy rzut oka, to zwykły murowany dom wiejski, tyle że trochę bardziej zadbany niż to się zazwyczaj zdarza.

Podoba mi się, to że choć bryła zachowuje niemalże „klasyczny” kształt (o ile można tak to nazwać ) murowanego domu wiejskiego (takich jakich wiele wciąż można napotkać nie tylko na niegdyś wiejskich terenach wielkiej Warszawy ) to trochę się od nich różni.
Uwagę zwraca przede wszystkim bardzo ładny ganek z dużymi oknami

oraz boniowanie na narożach ścian

Wszystko to sprawia, że budynek powstały ok. 1927 nosi cechy stylu popularnego w XX-leciu międzywojennym – neoklasycyzmu narodowego.

Rating: 5 stars


related post

Do tej pory 1 komentarz

Dodaj własny komentarz
  1. Fajnie, że takie budynki są remontowane i istnieją. Szkoda tylko, że po remoncie wygląda strasznie dziwnie, tak jakoś nienaturalnie, budyniowo-gipsowo-plastikowo. Trochę jak nowobogacki domek z katalogu. No ale pewnie właścicieli nie było stać na inny sposób renowacji i lepszy rydz niż nic. Ciekawe jak wyglądał przed operacją plastyczną.

Ratings Plugin created by Cheap Web Hosting - Wordpress Plugin made by Hostgator Review and Yahoo! Review.