2011
04.12

U zbiegu Przyczółkowej i Vogla (a faktycznie Przedatki i Przyczółkowej) stoi spory, murowany z czerwonej cegły budynek.
Jadąc Przyczółkową widzimy właściwie tylko jego bok
Szkoła z Powsinka

Jest to dawna szkoła – niegdyś wchodziła w skład zabudowań folwarku wilanowskiego – kilkanaście metrów od niej znajdują się dawne czworaki i zabudowania gospodarcze (m.in spichlerze). Wybudowano ją najprawdopodobniej pod koniec XIX wieku i funkcjonowała chyba jeszcze dość długo po II wojnie.światowej (nie udało mi się jak na razie ustalić do kiedy )
Aby dokładniej obejrzeć budynek musimy wejść nieco w głąb uliczki Przedatki

Szkoła z Powsinka

Szkoła z Powsinka

Szkoła z Powsinka

Dopiero wtedy można zobaczyć jego wielkość.

Szkoła z Powsinka

Szkoła z Powsinka

Szkoła z Powsinka

Szkoła z Powsinka

Szkoła z Powsinka

Szkoła z Powsinka

Szkoła z Powsinka

Ciekawie wygląda fasada od ulicy Vogla – z głównym wejściem (gankiem do budynku )

Szkoła z Powsinka

Szkoła z Powsinka

Szkoła z Powsinka

Szkoła z Powsinka

Szkoła z Powsinka

Szkoła z Powsinka

Oczyma wyobraźni widzę ten budynek przywrócony do życia. Nie musi to być zaraz funkcja mieszkalna – może być biuro, restauracja, cokolwiek. Wystarczy wymienić dach i aby również poddasze (musi być sporawe) było zagospodarowane wstawić okna połaciowe. Na parterze części niektóre otwory okienne mogłyby zostać ‚ślepe’ aby wnętrze można było lepiej zagospodarować.
Ps. Narysuje mi to ktoś jako ładną wizualkę 😀 ?

Rating: 5 stars


related post

10 komentarzy

Dodaj własny komentarz
 1. Tak realnie to nie bardzo może tutaj coś być – nawet pomijając kwestie własnościowe, to kto zainwestuje w takie niewiadomo co. Na dom mieszkalny to się przerobić raczej nie da (przynajmniej nie szybko i tanio) – no, może najbardziej na jakąś karczmę to by się dało, o ile obiekt nie jest pod ochroną konserwatora, bo wtedy to już tylko du*a blada.

 2. Teren i sam obiekt należy do miasta. Nie wiem tylko w czyjej gestii (zarządca) jest.
  Co do ‚konserwy’ – obiekt znajduje się w gminnej ewidencji zabytków, co ma znaczenie przy uchwalaniu planu miejscowego.

 3. No to skoro tak, to już po budynku

 4. I jeszcze malinowa panierka, ofkors.

 5. Piękny loft by się z tego zrobiło… 🙂

 6. Na loft to to o wieeele za małe. W Żyrardowie city – o to rozumiem 🙂

 7. Właściwie to wyprzedziłeś tym wpisem akcję 🙂 Budynek znam i uważam 🙂

 8. Urodziłem się w Powsinku w pobliżu tej Szkoły (tego budynku) w domu przy ul. Granicznej. Chodziłem tam przez kilka miesięcy w 1956 r. (Potem przeniesiona część uczniów do Szkoły Podstawowej nr 38 przy ul. Wiertniczej w Wilanowie). Nazywała się Graniczna, bo rozdzielała Powsinek od Wilanowa. Kiedyś to były oddzielne „wsie” – miejscowości. Warszawa (miasto) kończyła się przed tzw. „zakrętem śmierci”, tuż przed Aleją Wilanowską, tam gdzie dziś ul. Sobieskiego przecina droga prowadząca do Świątyni Opatrzności. Na „zakręcie śmierci” zdarzały się śmiertelne wypadki drogowe, stąd nazwa. Miejsce to upamiętnia stojący do dziś stary drewniany krzyż. Zginął tam m. in. syn bardzo znanego w latach 50tych, 60tych i 70tych satyryka, konferansjera i aktora (grał jeszcze w filmie Stanisława Barei „Miś”) Zenona Wiktorczyka – Jacek. Kiedy granice miasta Warszawy przesunięto w okolice Powsina, uznano, że w Warszawie jest już jedna ulica Graniczna i postanowiono zmienić jej nazwę na ul. im. Zygmunta Vogla. Było to chyba w pierwszej połowie lat 60tych. Nikt z nas nie wiedział, kto to Zygmunt Vogel i dopiero z Encyklopedii dowiadywaliśmy się, że to malarz z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego, który tak naprawdę z Wilanowem ani Powsinkiem nie miał nic wspólnego. Kiedy w Powsinku wybudowano nowoczesną (jak na owe czasy) Szkołę Podstawową nr 169 przy ul. Uprawnej (stoi i działa tam do dziś), przeniesiono nas ze szkoły wilanowskiej (a także wszystkich uczniów ze „starej”, widocznej na zdjęciu szkoły do nowiutkiej szkoły na Uprawnej. Pamiętam, że – jak na ówczesne czasy – była to dobrze wyposażona szkoła.Był to chyba początek roku szkolnego 1959/1960, ale łatwo to sprawdzić, bo na budynku szkoły nr 169 przy ul. Uprawnej jest tablica pamiątkowa z datą oddanie szkoły do użytku. Wtedy szkołę przy ul. Granicznej/Zygmunta Vogla ostatecznie zamknięto. Potem był w niej magazyn Filmoteki Polskiej, w którym przechowywano taśmy filmowe i różne sprzęty. A dziś … Jak na zdjęciach.

 9. Panie Ksawery, czy ma Pan jakieś stare zdjęcia ul. Granicznej/Vogla?

 10. Wielka szkoda…to piekny budynek i w fajnym miejscu. Ostatnio widzialam cos robiono wokol… czyzby ktos sie nim zajal ? W takim miejscu jak Wilanow, gdzie praktycznie wszystkie wycieczki zwiedzajace Warszawe maja go w swoim programie obowiazkowo …marnuje sie wiele cennych obiektow , stoi bezuzytecznie i niszczeje… W kazdym normalnym kraju juz dawno bylyby takie obiekty wykorzystane na jakas baze turystyczna typu restauracja, maly hotelik czy cokolwiek i stanowily dodatkowa atrakcje dla zwiedzajacych.
  To samo jest np. z Baszta na granicy do Marysinka… ! Wladze Wilanowa sa do …chrzanu tarcia jesli chodzi o zadbanie i wykorzystanie tego wszystkiego co jest w kompleksie palacowym w starym Wilanowie jako atrakcji turystycznej. Zbudowano po wielkich przekretach w koncu piekny nowy biurowiec dla gminy… a co np. ze starym budynkiem gminnym, czy kilkoma innymi obok……? Przejezdzam obok tej starej szkoly na Powsinku prawie codzien i zal mi tego wszystkiego! Moja mama chodzila do tej szkoly jeszcze , jest kilka zdjec w domu z nauczycielem , Panem Nemcem, ktory zginal tragicznie zastrzelony przez gestapo w czasie okupacji – on i jego rodzina. Wilanow jest piekny ale strasznie zaniedbany…tylko kostke na parkingu zmieniano chyba ze 3 razy…a co ze starym budynkiem poczty ??

Ratings Plugin created by Cheap Web Hosting - Wordpress Plugin made by Hostgator Review and Yahoo! Review.