2011
05.10

Z tzw. „Otwockim” kirkutem sprawa jest trochę zagmatwana. Położony jest w granicach administracyjnych Karczewa (dokładnie przy drodze do Anielina), a swoją nazwę zyskał dla odróżnienia go od głównego kirkutu Karczewskiego. Założony został najprawdopodobniej w II połowie XIX w., początkowo jako miejsce ostatniego spoczynku coraz liczniejszych pacjentów wyznania mojżeszowego, otwockich szpitali i sanatoriów, z czasem stał się miejscem pochówku również stałych mieszkańców Otwocka (wcześniej byli oni chowani na kirkucie karczewskim. )

Okres okupacji, nekropolia przetrwała w relatywnie niezłym stanie, jednakże po wojnie, opuszczona, z roku na rok popadała w zapomnienie i niszczała. Nagrobki były rozgrabiane i wykorzystywane do różnych celów, a rozwijająca się roślinność pochłaniała kolejne partie cmentarza.
Jakby tego było mało przez teren cmentarza poprowadzono linię wysokiego napięcia.

Kres dewastacji nastąpił stosunkowo niedawno – w 2002 roku, powstał Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich. Z jego inicjatyw podjęto prace porządkowe na obu cmentarzach żydowskich : oczyszczono teren nekropolii, wykarczowano krzewy i drzewa zarastające cmentarz.

W sierpniu 2007 roku wzdłuż granic cmentarza rozpoczęto układać ciężkie głazy. Udało się w ten sposób ogrodzić połowę jego terenu.

Pomimo zniszczeń, otwocki kirkut jest to jednym z najlepiej zachowanych cmentarzy wyznania mojżeszowego na Mazowszu. Do dziś w sosnowym lesie zachowało się (wg. różnych źródeł) od 900 do około 1200 nagrobków. Wyraźny jest również rzędowy układ grobów.

Kirkut Otwock

Kirkut Otwock

Kirkut Otwock

Kirkut Otwock

Kirkut Otwock

Kirkut Otwock

Kirkut Otwock

Kirkut Otwock

Kirkut Otwock

Więcej zdjęć w nowej galerii, a informacje czerpałem z tej strony

Rating: 5 stars


related post

Do tej pory 1 komentarz

Dodaj własny komentarz
  1. Dużo lepiej zachowany, niż ten na górze piachu.

Ratings Plugin created by Cheap Web Hosting - Wordpress Plugin made by Hostgator Review and Yahoo! Review.