2011
06.13

Tarczynka to niewielka mazowiecka rzeczka będąca głównym dopływem Jeziorki (łączy się z nią na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, niedaleko Nowego Prażmowa ). Swoje źródła ma na bagnach na południe od miejscowości Werdun, zwanej też Werdoniem. W okolicach wsi Jeżewice wije się malowniczo. Ja przypadkiem (pobłądziłem w drodze do kolejnej skrzynki geocachingowej ) natrafiłem na pozostałości po jakiejś budowli hydrologicznej – chyba jazu spiętrzającego wodę pod niegdysiejszy staw rybny – rzecz nie tak rzadka w okolicach Tarczyńsko-Grójeckich.

Rating: 5 stars


related post

 1. Pięknie tam, co? 🙂

 2. No… Ale moja Jeziorka pod Osieczkiem też nie jest brzydka. Tylko materiału fotograficznego nie posiadam. Połażę po okolicy w najbliższym czasie, to te braki nadrobię 😀

 3. fajna Tarczynka. O jej istnieniu nie wiedziałam.
  Kasa na serwer nadana.
  Buziaki.

 4. Jeziorka także. W ogóle mazowieckie rzeczki (np. podżyradowska Pisia) czy bardziej znana mazowiecka (choć graniczna z łódzkiem) Rawka mają na sporej długości oryginalny, meandrujący przebieg plus starorzecza. Właściwie każda z nich powinna być zapisana jako ceny element krajobrazu a każde wrzucanie ścieku na lewo – konkretnie karane. BTW ostatnio byliśmy na wschodzie i jest tam taka rzeczka Brok – piękna, tak samo jak jej dopływy. BTW Tarczynka niestety bywa bardzo brudna :/

 5. Fenomenem jest, że te rzeki jak Jeziorka, Tarczynka czy Świder pozostały nie uregulowane w znacznej bynajmniej mierze. W moich rodzinnych stronach (powiaty Radom, Przysucha) większość rzek została już unicestwiona przez regulantów do tego nawet stopnia, że niegdyś rybne i pełne raków rzeczki zamieniły się w okresowe cieki/ rowy melioracyjne pozbawione wszelkiego życia.
  Myślę, że oparły się paradoksalnie dzięki w miarę dużej gęstości zabudowy (nie opłacało się meliorantom włazić ludziom na podwórka, płacić odszkodowań za ogrodzenia itp no i oczywiście na oczach trudniej przekręty robić)
  Osobiście jestem pod urokiem tak dzikiej przyrody tak niedaleko Warszawy.

 6. Mieszkamy 300 metrów od Tarczynki, w Świętochowie.Okolice urocze, dwa kroki od trasy nr 7 i kilka kroków od W-wy.Tu zaczyna sie północna strona Wysoczyzny Rawskiej i w kontraście do Niziny Warszawskiej, prawie płaskiej jak stół, przestrzeni – nabiera niezwykłego uroku.Mieszkamy tu 16 lat i ciągle odnajdujemy, nowe, interesujące miejsca w okolicy.

Ratings Plugin created by Cheap Web Hosting - Wordpress Plugin made by Hostgator Review and Yahoo! Review.