2011
09.20

Stare Bielany – a konkretnie okolice ulic Płatniczej, Szafiarskiej i Cegłowskiej, to jedno z nielicznych miejsc, gdzie wciąż funkcjonują uliczne latarnie gazowe. Nie są to już takie ‚tradycyjne’ lampy gaszone i zapalane przez latarników, tylko całkiem nowoczesne urządzenia z czujnikami zmierzchu.

Ale i tak ulice nimi oświetlone wyglądają inaczej, niż tradycyjnymi ‚żarówami”.

Ps. To jest wpis na XLVII akcję GTWb: „Miasto w świetle latarń”

Rating: 5 stars


related post

 1. Zawsze mnie śmieszy, gdy gdzieś napiszą że są zabytkowe 🙂 Wielkie dzięki za wpis, ten temat nie mógł się obyć bez Płatniczej. Mój sprzęt nie daje robi zdjęć w nocy, inaczej bym sama poszła zrobić fotki, bo nawet byłam w domu na Bielanach z niedzieli na poniedziałek.

 2. Oj, bo może, korpusy są ‚stare’ a wsadzili do nich nowoczesną aparaturę.
  Na sadybie gdzie pierwotnie chciałem robić zdjęcia jest śmieszniej – bo po jednej stronie Goraszewskiej palą się te ‚hi-tech;, a na przeciwko nich stoją ‚nieme’ stare.

 3. A jeszcze niedawno widziałem w okolicy pana zapalacza…
  PS. Nie ma takiego sprzętu, który nie robi zdjęć w nocy – nawet komórki robią 😉

 4. Nie są stare, bo zamówiono je w latach 90. Na Chełmżyńskiej(dawna nazwa Płatniczej) już przed wojną były latarnie elektryczne 🙂

  Mój sprzęt robi jakieś straszne ziarno. A komórka rozmazuje. Już wrzucałam na Warszavkę pomnik „DeGola” robiony komórką i nie mam ochoty na więcej. 😉

 5. Lav, spoko, kto mówi że muszą być zdjęcia? Mogłaś iść i narysować a potem wrzucić skan. Proponuję następny temat akcji „Warszawa w mojej twórczości plastycznej” – mogą być jaja.

 6. We Wrocławiu też sa, na Ostrowie Tumskim na pewno, czy jeszcze gdzieś, nie wiem.
  Nikt chyba się nie upiera, że oryginalne…
  😉

 7. Na Cegłowskiej są jak najbardziej zabytkowe i codziennie chodzi pan latarnik

 8. Z lavinką się nie zgodzę. W Uchwale Rady m.st. Warszawy Nr XCIV/2817/2010, §7 pkt 1. ust. 3 możemy przeczytać, że wszystkie latarnie gazowej w ul. Płatniczej, ul. Cegłowskiej, ul. Szaflarskiej i ul. Granowskiej pochodzą z początku XX wieku i są wpisane do rejestru zabytków ruchomych nr B-1209 z dn. 16.12.1982 r. Latarnie te zostały przeniesione na Bielany gdzieś z centrum Warszawy w wyniku elektryfikacji tegoż centrum. Z mojego życia zawodowego pamiętam, że gdzieś w okolicach roku 2000, może później, uzgadniałam dokumentację dotyczącą modernizacji linii gazowej zasilającej te latarnie. Wtedy jeszcze tu nie mieszkałam więc nie miałam okazji osobiście oglądać tej modernizacji. Widziałam ją tylko na papierze.

Ratings Plugin created by Cheap Web Hosting - Wordpress Plugin made by Hostgator Review and Yahoo! Review.