2011
10.26

Przy ulicy Czajewicza w Piasecznie, pod nr 23 stoi niezwykła neogotycka willa z ciekawą wieżą. Niewiele o niej wiadomo, poza tym, że powstała w 1907 roku. Nie będę się silił na jakieś mądrości, tylko zacytuję informację pochodzącą z Muzeum regionalnego Piaseczna (znalezioną nota bene na stronie internetowej pewnej agencji nieruchomości, za pośrednictwem której za jedyne 3 200 000 PLN tj. 8 421,05 PLN / m2 można ów budynek kupić):
„Budynek w stylu neogotyckim, jednopiętrowy z poddaszem, wzniesiony w 1907 r. (rok budowy umieszczony jest na metalowej chorągiewce wieńczącej wieżę). Otynkowany, z czterospadowym dachem w części głównej, krytym dachówką, z pięcioma facjatkami na jego poziomie.[…]”

„[…] Od strony północno–wschodniej weranda z łukowatymi oknami. Nad nią, w ślepym oknie, płaskorzeźba przedstawiająca Matkę Bożą z Dzieciątkiem. Nad wejściem głównym i od południa balkon. Boniowany na narożach. Na poddaszu fryz ceglany; przyziemie licowane z cegły. Od strony werandy niższa część willi z wystawą w dachu dwuspadowym.[…]”

[…] Wieża trzykondygnacyjna z poddaszem, ośmiokątna w górnej części, z balkonem na poziomie najwyższego piętra od strony południowo–zachodniej.[…]”

Sprawę dodatkowo ‚komplikują’ symbole masońskie, umieszczone nad oknami wieży na wysokości pierwszego piętra. I znów oddamy głos źródłu: […] Od strony północno–zachodniej płaskorzeźba przedstawiająca na tle liścia laurowego głowicę kolumny, rulon papieru, cyrkiel i węgielnicę […]”

fot. y_a_h_oo

[…] Nad oknem od strony południowo–zachodniej na tle liścia laurowego liniał, kielnia, młotek, arkusz papieru, pion i poziomnica.”

fot. y_a_h_oo

Kto, dlaczego i po co umieścił te znaki, oraz to kto był jej właścicielem nie wiadomo.

Na koniec jako ciekawostkę dodam, ze W willi od 1940 do likwidacji w 1949 r. mieścił się sąd grodzki.

Ps. Zdjęcia znaków masońskich w zbliżeniu umieszczam za zgodą i wiedzą autora.

Ps.2 Dla tych co bawią się w geocaching, dodam, że przy willi jest skrzynka zarejestrowana w serwisie geocaching.com

Rating: 4 stars


related post

 1. Ciekawa sprawa z tymi masońskimi znakami….

 2. super budynas, na dodatek w niezłym stanie. może się skuszę.

 3. W Milanówku przez lata stało na sprzedaż coś podobnego, aż w końcu ktoś to zanabył i knajpę urządził (drogą, jak stopięćdziesiąt niestety – wiem, bo byłem i wodę piłem).

 4. Może willa fabrykancka?

 5. Gdybym miał tyle pieniędzy, kupiłbym to choćby i dziś.

 6. Akurat nie mam przy sobie drobnych.

 7. Znalazłem coś takiego:
  BIBLIOTEKA HALPERNA
  Przed wojną w pięknej willi na ul. Czajewicza mieszkał Żyd Halpern. To był profesor Uniwersytetu Warszawskiego, filozof. On potem zmienił sobie nazwisko na Myślicki – niepotrzebnie, bo większość jego tekstów ukazała się pod nazwiskiem Halpern. On w tym domu miał ogromną, wspaniałą bibliotekę.
  [ http://www.studnia.org/piaseczno/ulica.htm ]
  Według wikipedii Halpern zmarł w 1935 roku, czyli 5 lat przed tym, jak w willi zaczął działać sąd grodzki. Czyli prawdopodobnie chodzi o tą samą willę. Postaram się poszukać czegoś jeszcze na jej temat.

Ratings Plugin created by Cheap Web Hosting - Wordpress Plugin made by Hostgator Review and Yahoo! Review.