2012
02.20

Osiedle bloków osiedlu nie równe, nawet na Ursynowie. Doskonałym przykładem jest tu tzw. pasmo Natolińskie (generalizując Natolin), składające się z kilku odrębnych kwartałów, różniących się od siebie dość subtelnie, ale jednak się różniących – wyglądem wejść do klatek jak i układem budynków.

Dla przykładu – zabudowa wschodniego fragmentu osiedla pomiędzy ulicami Rosoła a Al. K.E.N. charakteryzuje się prostą zabudową (w większości) zorientowaną w osie wschód-zachód, ułożoną równolegle do siebie (najlepiej widać to patrząc na mapę w okolice ulicy Lokajskiego ).
Początkowe wszystkie bloki na tym terenie miały proste, podwieszane daszki nad wejściami do klatek schodowych

Zupełnie inny układ ma z kolei kwartał ograniczony ulicami Stryjeńskich, Belgradzką, Al. K.E.N, Płaskowickiej. Budynki – nawet wieżowce – nie są zwykłymi prostokątnymi pudełkami, bardziej przypominają kształtem literę „L” , przez co optycznie zamykają przestrzeń podwórek, tworzących takie mini enklawy. W odróżnieniu od innych części Natolina, gdzie mamy do czynienia z raczej płaskim terenem, tu spotykamy bardzo zróżnicowane pod względem wysokości, ukształtowanie terenu wokół bloków. W trakcie budowy potworzono liczne zagłębienia i obniżenia, efektem czego jest naprawdę bardzo duża ilość schodów, liczących od kilku do kilkunastu stopni. Do klatek większości bloków prowadzą wydłużone daszki, wsparte na słupkach – niczym niewielkie pasaże.

Efekt ‚zamykania’ przestrzeni wewnątrz bloków, najlepiej widać na przykładzie zabudowań skupionych w okolicy ulicy Małej Łąki i Żabińskiego. W jeszcze większym stopniu niż po północnej stronie Belgradzkiej.

Oczywiście te wszelkie ‚niuanse’ ułożenia bloków są widoczne jedynie gdy popatrzy się na nie z perspektywy lotu ptaka. Wtedy naprawdę widać, że tu w pełni realizuje się temat dzisiejsze akcji GTWb : „Domy jak klocki olbrzyma”. Z poziomu ziemi, to pop prostu zwykłe bloki, ustawione tu i tam.

Rating: 5 stars


related post

10 komentarzy

Dodaj własny komentarz
 1. Większość osiedli, i tych starszych od Natolina, najbardziej efektownie prezentuje się na wizualkach lub makietach. WIdać to szczególnie w nowym „Przewodniku po blokowiskach”, gdzie są przestrzenne mapki omawianych osiedli, uwzględniające jedynie układ bloków , bez „małej architektury i smol trejdu”, co by było to w miarę czytelne.

 2. Na ostataniej fotce (po lewej) olbrzym zainspirował się najwidoczniej architekturą forteczną 😉 A swoją drogą ciekawe byłoby „pociągnięcie” tematu np w kierunku: na jakim typie osiedla realizowane były nasze kultowe seriale i filmy. Te nierówności terenu to jakby „Filip z konopii”? No, nie wiem…

 3. @marcin – no ba… Najdobitniej to pokazuje scena z „Poszukiwany, poszukiwana”
  http://youtu.be/h3ZhVXlpllU

  @wariag – a wiesz, ze nie patrzyłem na to z tej perspektywy 🙂 Dla mnie ten kawałek osiedla to jeden wielki misz masz.

 4. „Filip z konopii” to Wawrzyszew akurat – już obcykany u mnie na blogu swego czasu.

 5. …a w zasadzie „z konopi” przez jedno „i” 😉

 6. Ciekawe obserwacje autora materiału. Dla mnie Natolin to logicznie poukładane osiedle = dużo zieleni, w oparciu o metro, wszystko blisko (komunikacja miejska, sklepy, przychodnia, szkoły, przedszkola, parafie, poczta, usługi, CPN, sklepy nocne, blisko Las Kabacki…)

  @wariag1958
  Filip Z Konopii był realizowany na Wawrzyszewie (ul.Czechowa 2).
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Wawrzyszew_(Warszawa)#Ciekawostki

 7. No tak, na wizualkach to większość bloków prezentuje się dobrze. Pamiętam ‚aferę’ z paskudą przy rondzie Zesłańców (przy Zachodnim), gdzie na wizualce wyglądało, jakby blok stał w środku parku, a tymczasem stoi kilkadziesiąt metrów od ogromnego trzypoziomowego (no dobra, dwu-i-pół) ronda.

 8. Super. Moja córcia tam mieszka.

 9. Chyba wolę układ w literę L. Wschód zachód tworzy przeciągi, litera C powoduje dla odmiany stojące powietrze, latem jest nie do wytrzymania.

 10. baczność!
  wschódzachód – klatkowce
  północpołudnie – korytarzowce
  bloki, równaj szereg!

Ratings Plugin created by Cheap Web Hosting - Wordpress Plugin made by Hostgator Review and Yahoo! Review.