2012
09.17

Dawno mnie nie było, ale obiecuję poprawę 🙂
Zgodnie z lipcową obietnicą dziś będzie o kościele z Jeziróki

Trójnawowy murowany kościół p.w. Przemienienia Pańskiego w Jeziórce wzniesiono w latach 1928 – 1931 wg proj. arch. Bogumiła Rogaczewskiego, że środków zebranych na ten cel od mieszkańców parafii. Powstał on w miejscu, gdzie niegdyś stał drewniany kościół ufundowany w 1771 roku przez opata benedyktynów płockich Walentego Żółtowskiego (skąd na tych terenach fundacja benedyktynów, przeczytać można na stronach Instytutu Genealogii ).

Niejako reliktem owej drewnianej świątyni, jest stojąca do dziś dzwonnica z połowy XIX wieku (jako ciekawostkę – kościół choć młodszy jest wpisany do rejestru zabytków byłego województwa radomskiego, a dzwonnica, zaledwie do gminnej ewidencji ).

W kościele w Jeziórce znajduje się obraz matki Boskiej z Dzieciątkiem, malowany na desce, pochodzący prawdopodobnie z XVII wieku, w sukience srebrnej, trybowanej, który to kościołowi ofiarowała rodzina Wyszyńskich. [źródło Instytutu Genealogii ]

Wszystkie okna kościoła są ‚owitrażowane’ ?

a ściany i sufit są dość bogato zdobione [ przepraszam za jakość, ale bez włączonego oświetlenia w środku jest ciemno, a oświetlenie włączają tuż przed mszą ]. Z tego co się orientuje obecny wystrój malarski pochodzi bodajże z lat 60-tych XX-wieku.

Rating: 5 stars


related post

  1. Ostatni witrażyk wyraźnie inspirowany Wyspiańskim 😉

  2. co za naganne opuszczenie się w blogarstwie!

    a kościółek uroczy i malowniczo położon, czeka w kolejce i u mnie na prezentacją…

Ratings Plugin created by Cheap Web Hosting - Wordpress Plugin made by Hostgator Review and Yahoo! Review.