2012
10.08

Jadąc trasą ekspresową S-7 w kierunku Warszawy, tuż za Grójcem, widać po prawej stronie, strzelającą w niebo kościelną wieżę. Należy ona do kościoła parafialnego w Worowie pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego.
Jednonawowy, neogotycki kościół ze smukłą wieżą zwieńczoną sygnaturką został wybudowana w latach 1908-1910 staraniem ks. Witolda Prądzyńskiego, według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego.
Historia samej parafii jest o wiele starsza i sięga pierwszej ćwierci XV wieku (dla chętnych do poczytania Tu )
Ponieważ lubię neogotyckie budowle, to sobie kościół obfotografowałem dość dokładnie z zewnątrz. Niestety wnętrza nie udało mi się zobaczyć, bo byłem w Worowie w dzień powszedni i świątynia była zamknięta na cztery spusty, a do wieczornej mszy zostało sporo czasu 🙁

Rating: 5 stars


related post

 1. A reper gdzie? Jest na pierwszej fotce z lewej strony w cieniu ;-P

  https://lh4.googleusercontent.com/-FRz4YW8Rh_M/UAqSk6Ym2tI/AAAAAAAAyuM/xjMLgMblYvs/s800/IMG_4175.JPG

 2. repera nie szukałem 🙂 Zostawiłem keszyk za to 🙂

 3. A ja akurat tych około stuletnich neogotyków z przełomu wieków, to nie za bardzo – za dużo ich. Tylko niektóre się wyróżniają in plus – ten akurat jest całkiem całkiem.

 4. dlatego lubię wycieczkować w niedziele, bo wtedy jest szansa że się przed/między/po mszy wniknie do wnętrza. chyba że po południu a przed wieczorem – wtedy znów zamknione.

 5. Ja to samo, co I am I – niezbyt przepadam za neogotyckimi kościołami. Chociaż oczywiście są lepsze, niż współczesne „silosy” kościelne…

 6. Czy mógłbym wykorzystać pierwszą fotografię kościoła w Worowie na cele parafii? Nie złamię praw autorskich? 🙂

 7. Jak myślisz skąd kościoł katolicki brał pieniądze na budowy ogromnych kościołów, świątyń, kaplic etc.
  Otóż ze spienieżonych dóbr wszystkich zamordowanych, torturowanych, palnych żywcem ludzi.
  Jeśli jesteś w neogotyckim kościele i podiziwiasz piękne łuki, witraże w wysokich oknach, to wiedz, że klecha który tam odprawia mszę jest dziedzicem morderców, a mury tej budowli splamione są krwią milionów niewinnych ludzi.
  Wsłuchaj się w krzyki tych nieszczęsnych ludzi! Wczytaj się w to, co niektórzy pisali z więzień, żony do mężów, ojcowie i matki do dzieci: zapewnienia o własnej niewinności, słowa pożegnania na zawsze. Trzeba to poznać, by zrozumieć, że diabeł jest chrześcijaninem, a chrześcijanin często diabłem, albo inaczej: że — jak mówi Kierkegaard — chrześcijaństwo to „wynalazek szatana”.

Ratings Plugin created by Cheap Web Hosting - Wordpress Plugin made by Hostgator Review and Yahoo! Review.