2012
10.17

Wypatrzony na Służewie zabytek techniki. Stoi on sobie na ulicy Dominikańskiej niedaleko skrzyżowania z Wałbrzyską.

Rating: 5 stars


related post

 1. Proszę o małą korektę – na Służewie, nie „Służewiu” 🙂
  Pozdrawiam i zapraszam do obejrzenia historycznych zdjęć ze Służewa i Służewca facebook.com/Sluzew

 2. fajne. a gdzie to dokładnie?

 3. Też lubię takie słupki. Jeszcze niedawno podobny stał na starych Jelonkach/Jelonku.

 4. @er – Dominikańska, niedaleko skrzyżowania z Wałbrzyską
  @służew – poprawiłem. Jakoś poprzednia forma nie wiem dla czego brzmiała mi lepiej 🙂

 5. Jak już piszecie o Służewcu, to nie można zapomnieć o osiedlu Służew Nad Dolinką.
  Chyba najpiekniejszym osiedlu z lat 70-tych w Warszawie.
  Zajrzyjcie na profil SND – Służew Nad Dolinką na facebook’u, który istnieje od listopada 2010 roku. Jest tam sporo ciekawych, historycznych zdjęć.
  http://www.fb.com/snd.osiedle

 6. laml – a możesz podać lokalizację dokładną, gdzie stał? Swego czasu szukałem takich zabytków na Jelonkach, ale albo nie zauważyłem go, albo już było po herbacie…

  Rubeus – uchwyciłeś piękny duet. To unikatowe okazy, tam jest ich jeszcze kilka, istna wyspa dawnego oświetlenia. To oprawy OŻk-1 (po lewej, częściej mylnie określana jako OBp), oraz OŻk-2. Produkowały je podobno już od końca wojny (jakoś tuż po 1945) zakłady w Wilkasach pod Giżyckiem, obecnie bodaj Es-system.
  Niedawno były takie (jak ta mniejsza) na Sławińskiej na Czystem, był to rząd aż 5 takich latarenek!! Niestety, jako że za zabytek uznawane są tylko latarnie wyglądające „ładnie i a’la retro” wg pospólstwa, nie dostrzeżono ich wyjątkowości i wysieczono je. A była to ostatnia już chyba ulica oświetlona całym rzędem takich opraw, mogąca bez charakteryzacji pełnić rolę gotowej scenografii do „Polskich dróg”.
  Takie cudeńka są też na Karlińskiego, Sowińskiego, i jedyna do dziś czynna w Warszawie w ośw. ulicznym – na Mistrzowskiej, między Księżycową a Żółwią. Cudaczne trio z ich użyciem jest na mostku przy Płochocińskiej, tuż przed Płytową, jadąc na wschód.
  Z tych większych to więcej się znajdzie – cała Szwoleżerów (na pastorałach), Górnośląska, oraz Praga Południe – Kałuszyńska, Turbinowa (tu ostatnia w Wawie zachowana z kloszem), Suchodolska, Zgierska i prawdziwy rarytas – Gdecka. Identyczne jak na Gdeckiej ma też Szewska w Rembertowie.

Ratings Plugin created by Cheap Web Hosting - Wordpress Plugin made by Hostgator Review and Yahoo! Review.